Zima w Bieszczadach

Zimowa sceneria bieszczadzka jest piękna nie tylko w okresie Sylwestrowym. W styczniu i w lutym jest jeszcze piękniej – widoki i możliwości wypoczynku są takie same, a turystów wielokrotnie mniej, jest więc stanowczo ciszej i spokojniej. Bieszczady noclegi

BIESZCZADY ZIMĄ TO:

Szlaki turystyczne noclegi Bieszczady
Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest kilka szlaków pieszych, które zimą bardzo często są przetarte i możliwe do przejścia bez konieczności posiadania żadnego dodatkowego sprzętu. Zazwyczaj bez problemu można się wybrać:

żółtym szlakiem z Wetliny na Przełęcz Orłowicza (na Połoninie Wetlińskiej) i dalej na Smerek Bieszczady pokoje gościnne

żółtym lub zielonym szlakiem z Wetliny na Jawornik

czerwonym szlakiem z Przełęczy Wyżnej do schroniska PTTK na Połoninie Wetlińskiej Bieszczady domki

zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę

niebieskim szlakiem z Wołosatego na Tarnicę

Przejście całej Połoniny Wetlińskiej czy zejście Działem z Małej Rawki do Wetliny może być niemożliwe – zależy od pogody, ilości śniegu i kondycji piechura. Bieszczady pokoje do wynajęcia

Trasy spacerowe
Gdyby wyjście w góry okazało się niemożliwe, podpowiemy gdzie można się wybrać w pobliżu Wetliny, aby w ciszy pospacerować zamkniętymi dla ruchu samochodowego drogami.

Narciarskie trasy wędrowne (biegowe)
Kilka lat temu Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic w porozumieniu z Parkiem Narodowym i Nadleśnictwem Wetlina przygotowało wędrowne trasy narciarskie (trasy do turystyki narciarskiej, które dla mniej wymagających narciarzy można uznać za trasy biegowe do stylu klasycznego). Łączna długość tras to ok. 16 km. Więcej informacji na temat tras, opisy, mapki, aktualną prognozę pogody można znaleźć na stronie www.bieszczady-biegowki.pl.
Specjalnie dla naszych Gości zakupiliśmy 2 pary nart biegowych. Dodatkowo, w razie potrzeby możemy przejechać trasy skuterem śnieżnym, abyście nie musieli Państwo iść w głębokim śniegu.

Wyciąg narciarski
W miejscowości Kalnica (5 km od Wetliny) znajduje się wyciąg orczykowy o długościach tras zjazdowych 850m, 800m oraz 650m. Nawet podczas ferii zimowych na wyciągu tym trudno spotkać kolejkę gdzie długość oczekiwania byłaby większa niż 1-2 minuty.

Cerkwie
Tak jak latem, również zimą dostęp do większości bieszczadzkich cerkwi jest równie łatwy, a w zimowej szacie często wyglądają jeszcze piękniej. Podpowiemy Państwu gdzie pojechać, gdzie jest największe skupisko cerkwi, a chętnym pomożemy skontaktować się z przewodnikiem, który na ich temat ma ogromną wiedzę i z którym można zwiedzić te obiekty również wewnątrz.

Jazda konna
Bieszczady z wysokości końskiego grzbietu to kolejny pomysł na spędzenie niezwykłego zimowego dnia w górach. Wystarczy ciepłe ubranie, buty z płaską podeszwą i można ruszać. Tym z Państwa, którzy z jazdą konną mieli już do czynienia podpowiemy gdzie w pobliżu Wetliny istnieje możliwość skorzystania z usług stadniny. Niestety w porze zimowej nie ma możliwości nauki jazdy od podstaw.

Kuligi
Konie zaprzęgnięte do sań, rozgwieżdżone niebo i blask pochodni – wskażemy Państwu kto taki kulig może dla Was zorganizować nie tylko w okolicach Wetliny, ale również np. do cerkwi w nieistniejącej już wsi Łopienka.

Skutery śnieżne
Dla osób które od czasu do czasu lubią poczuć świeżą dawkę adrenaliny lub po prostu mają ochotę spróbować czegoś nowego proponujemy jazdę na skuterach śnieżnych. Wskażemy Państwu gdzie można pojeździć przez godzinę, skorzystać z całodniowej nauki lub 3-dniowego mini-kursu zakończonego wycieczką w góry.
Zajęcia odbywają się w okolicy miejscowości Stężnica, na terenie prywatnym.