Szlaki turystyczne na Roztoczu

Szlak dookoła Roztoczańskiego Parku Narodowego „im. A. Wachniewskiej”, znakowany kolorem zielonym.
kilka słów o szlaku: Bardzo ciekawa trasa prowadząca w znacznej części po granicy Roztoczańskiego PN. Szczególnie wyróżnia się pełen wąwozów odcinek od Szewni Dolnej do Lasowców.
miejscowości na trasie szlaku: Zwierzyniec (muzeum RPN) – Zwierzyniec PKP – Zalew Rudka – Góra Tartaczna – Skaraszów – Szewnia Dolna – Wojda – Bondyrz – Lasowce – Górecko Kościelne – Tereszpol Kukiełki – Florianka Roztocze noclegi
Podstawowa długość szlaku: 67 km.

Szlak prowadzący przez rezerwat „Lasy Janowskie” znakowany kolorem niebieskim.
kilka słów o szlaku: Szlak o charakterze łącznikowym, wiąże Porytowe Wzgórze z Momotami Górnymi. Prowadzi skrajem malowniczego kompleksu stawów.
miejscowości na trasie szlaku:Porytowe Wzgórze – Momoty Górne (kościół ks. Pińciurka). noclegi Roztocze
Podstawowa długość szlaku: 7 km.

Szlak „historyczny” Janowski znakowany kolorem żółtym.
kilka słów o szlaku: Szlak w pierwszej części prowadzi przez teren walk z czerwca 1944 r. (Sturmwind I), dalej wyprowadza z Równiny Biłgorajskiej na Roztocze Zachodnie i kończy się przy powstańczym kopcu z 1863 r. Jest to miejsce bitwy, w której poległ legendarny Marcin „Lelewel” Borelowski. Roztocze domki
miejscowości na trasie szlaku: Porytowe Wzgórze – dolina Branwi – Porytowe Wzgórze – Janów Lubelski (18 km) – Wierzchowiska – Batorz.
Podstawowa długość szlaku: 40 km.

Szlak „Puszczy Solskiej” Górecko Kościelne – Biłgoraj znakowany kolorem niebieskim. Roztocze pokoje gościnne
kilka słów o szlaku: Szlak o charakterze puszczańskim, prowadzący w dużej mierze śródleśną szosą. Jest ona wąska, samochodów tu nie będzie, a mijane siedliska leśne przepiękne.
miejscowości na trasie szlaku: Górecko Kościelne – Brodziaki – Biłgoraj PKP.  Roztocze agroturystyka
Podstawowa długość szlaku: 28 km. Uwaga! W okolicy wsi Brodziaki dwa warianty szlaku, jeden niebieski, drugi czarny (o 1 km krótszy i prostszy – opcja dla rowerzystów, zalecany także turystom pieszym w przypadku wysokiego poziomu wody w dolinie Ratwicy).

Szlak „nadbużański”, odcinek Hrubieszów – Horodło – kopiec Unii Horodelskiej, znakowany kolorem czerwonym.
kilka słów o szlaku: Daleko od Roztocza, ale mieści się nadal w zasięgu mojego przewodnika z 2000 r. Uwaga! Na łąkach nadbużańskich oznakowanie nie jest wystarczajace.
miejscowości na trasie szlaku: Hrubieszów PKS – Dziekanów – Husynne – nasyp dawnej kolejki wąskotorowej – Strzyżów – dolina Bugu – okol. jeziorka Kacapka – Łuszków – dolina Bugu – Horodło – kopiec Unii Horodelskiej.
Podstawowa długość szlaku: 30 km.